ME31GR02
단일 대역, Multi-constellation GNSS Module
The ME31GR02 is a single-band multi-constellation GNSS module that supports GPS, 베이두, glonass, 갈릴레오, as well as QZSS and SBAS. Its advanced RF front-end architecture enables simultaneous reception of all major satellite systems, ensuring high sensitivity, fast acquisition, and strong interference resistance. This enhances positioning accuracy, even in challenging environments like urban canyons, by increasing the number of visible satellites and reducing time-to-first-fix.
With its reliable and precise positioning capabilities, the ME31GR02 is ideal for vehicle tracking, two-wheeler navigation, shared e-bikes, T-Box applications, in-car navigation, fleet management, industrial vehicles, and inspection operations.
$3.00
| 모델 번호. | ME31GR02 |
|---|---|
| 위성 시스템 | GPS L1 C/A BDS B1I+B1C Glonass G1 갈릴레오 E1 QZSS L1 C/A SBA: L1 |
| 범위 정확도 | 1.5m 이하 (CEP) |
| 공급 전압 | 3.3다섯 |
| 차원(mm) | 10.5×9.7×2 |
| 작동 전류 | ACQ: 21mA 트랙: 19엄마 |
| 핀 패키지 | LCC-18Pin |
| 출력 모드 | UART (TTL) |
| 직렬 포트 | 1 |
| 채널 | ACQ:96 길: 120 |
| 추적 감도 | -165DBM |
| Ex-LNA 활성화됨 | Y |
| 연산 | PVT |
| 특징 | 단일 대역, 다중 별자리, 저전력 |
| 모델 번호. | ME31GR02 |
|---|---|
| 위성 시스템 | GPS L1 C/A BDS B1I+B1C Glonass G1 갈릴레오 E1 QZSS L1 C/A SBA: L1 |
| 범위 정확도 | 1.5m 이하 (CEP) |
| 공급 전압 | 3.3다섯 |
| 차원(mm) | 10.5×9.7×2 |
| 작동 전류 | ACQ: 21mA 트랙: 19엄마 |
| 핀 패키지 | LCC-18Pin |
| 출력 모드 | UART (TTL) |
| 직렬 포트 | 1 |
| 채널 | ACQ:96 길: 120 |
| 추적 감도 | -165DBM |
| Ex-LNA 활성화됨 | Y |
| 연산 | PVT |
| 특징 | 단일 대역, 다중 별자리, 저전력 |


