AL401-LoRa 915 MHz Rubber Duck Antenna
- Wideband 900–930 MHz coverage with VSWR ≤ 1.8
- Up to 2.0 dBi gain for stable, low-power wireless communication
- Omnidirectional radiation with linear polarization for reliable coverage
- Foldable lightweight design for flexible installation
- Durable structure tested for vibration, drop, and environmental reliability
- Suitable for smart agriculture, industrial IoT, smart home, security, and metering applications
- RoHS compliant
$0.90
| Model No. | AL401 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 915 MHz |
| Band Width | ±5MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 2.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
| Model No. | AL401 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 915 MHz |
| Band Width | ±5MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 2.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
