AG301-GNSS Active Antenna
- Supports GPS, BeiDou, and GLONASS multi-GNSS systems
- VSWR ≤ 1.5 with up to 3.5 dBi gain for stable signal reception
- RHCP ceramic antenna for reliable omnidirectional positioning performance
- Compact and durable design for long-term operation
- Suitable for navigation, tracking, and GNSS-enabled applications
- RoHS 2015/863/EU compliant
$3.20
| Antenna Element | 25*25*4mm & 35*35*4mm |
|---|---|
| Satellite System | GPS L1+L5 BDS B1l+B2a GLONASS G1 GALILEO E1+E5 |
| Receiving Frequency | 1176.45+10.23MHz 1559MHz~1606MHz |
| Ranging Accuracy | RTK ≤1cm (1σ) |
| Dimension(mm) | 66*66*26.5mm |
| Supply Voltage | 3.0~5.0V |
| Operating Current | ≤35mA |
| Antenna Gain | 3.5dBi |
| LNA Gain | 28±3dB |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Cable Length | 3.0m |
| Waterproof Rate | IP66 |
| Antenna Element | 25*25*4mm & 35*35*4mm |
|---|---|
| Satellite System | GPS L1+L5 BDS B1l+B2a GLONASS G1 GALILEO E1+E5 |
| Receiving Frequency | 1176.45+10.23MHz 1559MHz~1606MHz |
| Ranging Accuracy | RTK ≤1cm (1σ) |
| Dimension(mm) | 66*66*26.5mm |
| Supply Voltage | 3.0~5.0V |
| Operating Current | ≤35mA |
| Antenna Gain | 3.5dBi |
| LNA Gain | 28±3dB |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Cable Length | 3.0m |
| Waterproof Rate | IP66 |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
