AT101-2.4GHz Rubber Duck Antenna
- Optimized for the 2.4 GHz frequency band
- VSWR ≤ 2.0 with up to 3.52 dBi gain for stable wireless performance
- High radiation efficiency up to 72.44%
- Standard SMA-J connector with 50Ω impedance for easy integration
- Foldable design for flexible and practical installation
- Suitable for various wireless communication applications
- RoHS 2015/863/EU compliant
$0.87
| Model No. | AT101 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 2.4 GHz |
| Band Width | 2400~2500MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 3.5 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
| Model No. | AT101 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 2.4 GHz |
| Band Width | 2400~2500MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 3.5 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
