AL201-LoRa 470 MHz Rubber Duck Antenna
- Optimized for the 470 MHz band with stable wireless performance
- Up to 3.94 dBi gain and VSWR ≤ 2.0 for reliable signal transmission
- Omnidirectional radiation with vertical polarization for wide coverage
- Foldable rubber duck design for flexible installation
- Durable ABS + copper construction for long-term use
- Suitable for IoT, smart metering, industrial control, and security applications
- Supports low-power, long-range wireless communication
- RoHS 2015/863/EU compliant
$0.88
| Model No. | AL201 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 470~510 MHz |
| Band Width | 40MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 2.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.5 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
| Model No. | AL201 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 470~510 MHz |
| Band Width | 40MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 2.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.5 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
