AC101-2.4GHz+5GHz Rubber Duck Antenna
- Dual-band support for 2.4 GHz and 5 GHz wireless applications
- Omnidirectional radiation with vertical polarization for reliable coverage
- Up to 5.33 dBi gain with peak efficiency of 73.11%
- Wide operating temperature range from -30°C to +80°C
- Durable design tested for vibration and drop resistance
- Suitable for various wireless communication devices
- RoHS 2015/863/EU compliant
$0.88
| Model No. | AC101 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 2.4 GHz+5 GHz |
| Band Width | 2400~2500MHz/5750~5950MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 4.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
| Model No. | AC101 |
|---|---|
| Receiving Frequency | 2.4 GHz+5 GHz |
| Band Width | 2400~2500MHz/5750~5950MHz |
| Dimensions (mm) | 195×13 mm |
| Max Power | 10W |
| Antenna Gain | 4.0 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Linear |
| Radiation | Omnidirectional |
| Output VSWR | ≤2.0 |
| Interface | SMA-J |
| Weight | 17g±1g |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
