ME73MS03
Small-size 24GHz mmWave Radar Module for Human Presence Detection
- SGR SoC design balancing performance and cost
- FMCW radar architecture for accurate presence detection and ranging
- Detects both motion and stationary individuals
- Low power consumption with 22 mA average current
- Detection range up to 9 m (up to 6 m for stationary targets)
- Slim 30 × 7 mm form factor for space-constrained designs
- UART data output
$2.50
Click the buttons to buy related accessories:
| Model No. | ME73MS03 |
|---|---|
| Dimension(mm) | 30×7mm |
| Antenna | PCB |
| Installation Method | Wall mount |
| Peak Power Consumption | 0.21w |
| Detection Distance | 0.5~9m |
| Tracking Number | / |
| Operation Frequency | 24-24.25GHz |
| Processing Cycle | Real-time |
| Average Power Consumption | 0.06w |
| Model No. | ME73MS03 |
|---|---|
| Dimension(mm) | 30×7mm |
| Antenna | PCB |
| Installation Method | Wall mount |
| Peak Power Consumption | 0.21w |
| Detection Distance | 0.5~9m |
| Tracking Number | / |
| Operation Frequency | 24-24.25GHz |
| Processing Cycle | Real-time |
| Average Power Consumption | 0.06w |
Send an Inquiry
Your information will never be shared with any third parties under any circumstances
Fast delivery
We deliver in 48 hours max!
Satisfied or refunded
Free returns within 14 days
We are available 24/7
Contact us by chat, mail, phone
100% Secure payments
Visa, Mastercard,Amex, PayPal
NEWSLETTER
Get the latest product launches, exclusive offers and special
events delivered straight to your inbox for free!
CONTACT US
- +86 (755) 2801 0353
- Email:minewsemi@minew.com
- Gangzhilong Technology Park, Qinglong Road, Longhua District, Shenzhen
